autor: ärileht.ee

http://arileht.delfi.ee/news/uudised/liit-uha-enam-korteriuhistuid-otsustab-majade-taieliku-uuendamise-kasuks.d?id=64057129

Enamik renoveerimist plaanivaid korteriühistud otsustab kortermaja täieliku uuendamise kasuks, sest kompleksne renoveerimine annab energia säästmisel parima tulemuse ning on ka riikliku toetuse saamise tingimus.

"Kortermaja kompleksne renoveerimine tähendab kõiki töid, mis toovad energiasäästu - katuse soojustamine, fassaadi ja otsaseinte soojustus, akende vahetus, samuti küttesüsteemi vahetus, selle kaasajastamine ja tasakaalustamine," ütles Eesti Korteriühistute Liidu Tallinna ja Harjumaa büroo juhataja Raimo Jõgeva.

KredExi 35% rekonstrueerimistoetuse saamiseks tuleb aga Jõgeva sõnul kasutada hoones innovatiivset ventilatsioonitehnikat - see on ventilatsioon soojusvahetiga, kus tarvitatud õhk soojendab sissetulevat puhast õhku. "Elamus tuleb ventilatsioonile väga suurt tähelepanu pöörata, " rõhutas Jõgeva.

Uudsed ventilatsioonilahendused, kuid ka muud innovatiivsed võimalused energiasäästuks võetakse vaatluse alla teisipäeval, 13. märtsil toimuval Korteriühistute esimesel innovatsioonikonverentsil. "Kindlasti võetakse vaatluse alla kompleksne renoveerimine kui parim võimalus energiat säästa," kõneles Eesti Korteriühistute Liidu projektijuht Anu Sarnet.

Kompleksrekonstrueerimise läbi teinud majades on madalaimad küttekulud, selgus ka hiljutisest Eesti Korteriühistute Liidu jaanuaris läbi viidud üle-eestilisest kaugküttega kortermajade küttekulude uuringust.

"Uuringu kohaselt on parimad tulemused on nendes kortermajades, kus on teostatud kompleksne renoveerimine ning küttekulude jaotamine toimub individuaalsete küttekulujaoturitega," rääkis uuringut läbi viinud Raimo Jõgeva. "Osalise renoveerimise ja renoveerimata majade tulemuste vahed on minimaalsed." Ka Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse liikme Urmas Mardi hinnangul tuleb korteriomanikel küttearvetele järjest suuremat tähelepanu pöörata.

Mardi hinnangul on praegu oluliselt rohkem võimalusi majade renoveerimiseks ning ka riiklike toetuste saamiseks kui näiteks kümme aastat tagasi, seega võiksid korteriühistute liikmed ühistus kortermaja renoveerimist aktiivselt toetada.

"Senised uuringud näitavad, et renoveeritud majades vähenevad küttearved kuni poole võrra," kinnitas Mardi. Mullu esitas KredExile taotluse rekonstrueerimistoetuse saamiseks 202 korterelamut, positiivse otsuse said 193 korterelamut 5,82 miljoni euro ulatuses.

KredExi eluaseme ja energiatõhususe divisjoni juhi Mirja Adleri hinnangul on korterelamute huvi rekonstrueerimistoetuse taotlemise vastu tõusnud ning seoses küttehindade tõusuga oodatakse huvi kasvu ka sel aastal.